Kultura in umetnost
Otroci sonca: Gorki na Velikem odru SNG Drama Ljubljana
Premiera Gorkega v režiji Paola Magellija odpira Veliki oder SNG Drama Ljubljana. Tragična igra o družbi, ki se ne zaveda nevarnosti in sprememb okoli sebe.
SNG Drama Ljubljana je s premiero drame Otroci sonca v režiji Paola Magellija slavnostno odprla svoja vrata na začasni lokaciji Velikega odra na Litostrojski cesti 56. Drama, ki jo je napisal Maksim Gorki, velja za eno temeljnih del svetovne dramatike in se vrača na oder ljubljanske Drame po skoraj petih desetletjih od prve uprizoritve. Obnova Velikega odra je del večjega projekta prenove, ki bo trajal več let, v tem času pa bodo predstave potekale na različnih lokacijah.
Otroci sonca je Gorki napisal leta 1905, v času, ko je bil zaprt v sanktpeterburški Petropavlovski trdnjavi zaradi sodelovanja v socialdemokratskem revolucionarnem gibanju. Drama je izrazito aktualna tudi v sodobnem kontekstu, saj slika portret družbe, ki je ujetnica lastnih iluzij in se ne zaveda prihajajočih sprememb. Po besedah režiserja Paola Magellija so Otroci sonca tragična igra o ljudeh, ki živijo v iluzijah in ne vidijo sveta, ki se ruši okoli njih.
Tragična aktualnost Maksima Gorkega
Aleksej Maksimovič Peškov, bolj znan kot Maksim Gorki, je avtor, ki je skozi svoje življenje in delo kritiziral družbene razmere svojega časa. Njegovo otroštvo, polno tragedij in preizkušenj, je oblikovalo njegovo posebnost pisave. Drama Otroci sonca je nastala kot kritika družbenih razmer v Rusiji v času, ko so se vrstili nemiri zaradi kolere in družbene neenakosti. Gorki je v drami izrisal svet, ki se je popolnoma izgubil v lastnih sporih, idealizmu in brezdelju.
Kot poudarja Luna Pentek v gledališkem listu, je Gorki v svojih delih uspel ujeti družbo, ki se ne zaveda, da so spremembe neizogibne. Otroci sonca kličejo po spremembi, vendar so njihovi liki ujeti v lastno tragikomično usodo. Gorki je skozi svoje drame želel opozoriti na družbene krivice in potrebo po revoluciji, a njegove osebe ostajajo slepe za nevarnosti, ki prežijo nanje.
Režiser Paolo Magelli: Otroci sonca kot ujetniki svojih iluzij
Paolo Magelli, ki se po skoraj petih desetletjih vrača k uprizoritvi Otrok sonca v SNG Drama Ljubljana, je dramo opisal kot zgodbo o ljudeh, ki se ne zavedajo svoje ujetosti. V repertoarni napovedi uprizoritve je zapisal:
»Protasov, Liza, Jelena, Dmitrij, Boris, Melanija, Nazar, Miša, Jegor, Antonovna, Fima, Zdravnik – naši ‘otroci sonca’ – so postali z minevanjem časa in z branjem najrazličnejših prevodov živi prijatelji v ujetništvu, ki se ga ne zavedajo.«
Magelli je poudaril, da so dramski liki ujetniki svojih lastnih »neumnih« problemov in komičnih ljubezenskih trikotnikov, medtem ko okoli njih grozi kolera in družbeni nemiri. Liki so simbol družbe, ki se ukvarja s trivialnostmi, ne da bi se zavedala resničnih problemov, ki jo obkrožajo. V tem smislu je igra izjemno aktualna tudi danes, ko mnoge družbe ne zmorejo dojeti nevarnosti, ki jih prinaša nezmožnost spremembe.
Scenografija in igralska zasedba
Premiero je spremljala izjemna igralska zasedba. Branko Šturbej je upodobil glavnega junaka, Pavla Fjódoroviča Protásova, ki je intelektualec, ujet v lastne sanje o boljšem svetu. Maša Derganc je upodobila njegovo sestro Lizo, ki se sooča z duševno boleznijo. Barbara Cerar je odigrala Protásovo ženo, Jeleno Nikolájevno, medtem ko je Janez Škof upodobil Borisa Nikolajeviča Čepurnója, Protásovega prijatelja. Vloge drugih ključnih likov so pripadale Poloni Juh, Borisu Mihalju, Timonu Šturbeju, Silvi Čušin, Evi Jesenovec in Matiji Rozmanu.
Scenografa Marko Japelj in Lin Martin Japelj sta ustvarila minimalistično scenografijo, ki poudarja ujetost likov v njihov mali svet. Kostumi Lea Kulaša pa subtilno prikazujejo razlike med generacijami in družbenimi statusi likov. Zvočna podoba, ki sta jo ustvarila Ivanka Mazurkijević in Damir Martinović Mrle, dodaja igri plast melanholije, medtem ko luč Mojce Sarjaš ustvarja klavstrofobično vzdušje.
Otroci sonca in sodobna družba
Otroci sonca so več kot le igra o ruskem meščanstvu iz začetka 20. stoletja. Po mnenju Željke Udovičić Pleštine, dramaturginje in avtorice odrske priredbe, gre za igro, ki je brezčasna in univerzalna. Drama govori o družbi, ki se ukvarja s trivialnimi problemi, medtem ko se zunaj njenih zidov dogajajo resni dogodki, ki lahko za vedno spremenijo svet.
Udovičić Pleština v gledališkem listu poudarja, da Otroci sonca niso le zgodba o socrealizmu, temveč tudi zgodba o praznini, ki se skriva za optimističnimi teorijami o napredku.
»Gorki je slikal osebe v različnih situacijah, brez nujne notranje povezanosti, da bi nekaj povedal o smislu življenja. Naš čas daje igri pomensko dvojnost, ki jo je zanimivo raziskovati.«
Jezik in govor Otrok sonca
Jezik drame je klasičen, a hkrati odprt za sodobne interpretacije, kot poudarja Tatjana Stanič, lektorica in avtorica govorne podobe uprizoritve. Lektorica Stanič izpostavlja, da jezik junakov razpada skupaj z njihovim svetom. Njihovi poetični monologi, ki so nekoč imeli moč, zdaj delujejo prazno in nesmiselno, kar je še ena izmed tematskih plasti drame.
Zgodovina uprizoritev Gorkega v Sloveniji
Drama Otroci sonca je bila v Sloveniji prvič uprizorjena leta 1975 v režiji Steva Žigona, tokrat pa se po skoraj petdesetih letih vrača na oder ljubljanske Drame. Gorki je sicer v Sloveniji pogosto uprizarjan avtor, s poudarkom na igrah, kot so Na dnu, Malomeščani in Vasa Železnova.
Premiera na Velikem odru
Premiera Otrok sonca v SNG Drama Ljubljana ni le gledališki dogodek, ampak tudi slavnostno odprtje novega Velikega odra na Litostrojski cesti. Nova prizorišča bodo ljubljanski Drami omogočila nadaljnje umetniško ustvarjanje tudi med dolgotrajno prenovo matične stavbe.
Otroci sonca so še ena izmed uprizoritev, ki bo gotovo pustila trajen pečat na slovenskem gledališkem prizorišču in bo aktualna tudi v prihodnosti.
Dramo Otroci sonca si lahko ogledate na Velikem odru na Litostrojski 56 v naslednjih terminih v oktobru:
-
- oktober ob 19:30
-
- oktober ob 19:30
-
- oktober ob 19:30
-
- oktober ob 19:30
-
- oktober ob 19:30
Vstopnice lahko kupite na spletnem mestu SNG Drama Ljubljana: Nakup vstopnic.