Kultura in umetnost
Prepelka – sodobna zgodba o upanju in pravičnosti
Prepelka v Slovenskem mladinskem gledališču osvetljuje družbene izzive skozi zgodbo o upanju, solidarnosti in človečnosti v priredbi Andreja Rozmana Roze.
Prepelka: sveža preobleka klasične zgodbe
Prepelka, najnovejša uspešnica Slovenskega mladinskega gledališča, je drzna in ganljiva uprizoritev, ki tradicionalno zgodbo o Pepelki prenaša v sodobni svet. Režiser Vito Taufer je s to predstavo ustvaril pravo gledališko mojstrovino, v kateri se prepletajo poetičnost, humor in ostra kritika sodobne družbe.
Prepelka kot simbol sodobne stiske
Besedilo, ki ga je ustvaril Andrej Rozman Roza, je aktualna, angažirana in drzna reinterpretacija klasične pravljice. Glavna junakinja Rašida Malila, imenovana Prepelka, ni princeska, ki jo reši princ, temveč je begunka, ujeta med izgubljeno preteklostjo in negotovo prihodnostjo. Njeno zgodbo z izjemno globino in sočutjem upodablja Irena Yebuah Tiran, ki gledalce popelje skozi bolečino, hrepenenje in neizmerno življenjsko moč.
Prepelkino življenje kroji brezčutna družina Mljask – mačeha Petunija (Mojca Partljič) in polsestri Mozartinka (Romana Šalehar) ter Presleyana (Maruša Oblak). Njihova sebičnost in prezir do Prepelke slikovito prikazujejo odnos družbe do tujcev in marginaliziranih skupin. V enem od prizorov ji zabrusijo: »Če mi bi te plačval, bi te že kdaj nagnal.« Rozmanovo besedilo z izjemnim posluhom za jezik gledalcem razgalja kruto resnico sodobne družbe.
Razkošje ustvarjalne ekipe
Režiser Vito Taufer je skupaj z vrhunsko ustvarjalno ekipo predstavo oblikoval kot odraz sodobnega sveta, kjer je vsaka podrobnost premišljeno zasnovana:
- Glasbo je ustvaril Aleksander Pešut – Schatzi, ki s sodobnimi ritmi poudari tako dramatičnost kot upanje predstave.
- Scenografija Barbare Stupica minimalistično, a simbolično prikazuje razdeljenost sveta.
- Kostumografija Alana Hranitelja s kontrastom med vsakdanjimi oblačili in glamuroznimi kreacijami poudarja razlike med iluzijami in realnostjo.
Odlična igralska zasedba, vključno z Matejem Zemljičem kot Matijo Pajkom, Ivanom Godničem kot zvezdnikom žanom della Krannom in Ivanom Rupnikom v vlogi Pavle, ustvarja predstavo, ki se dotakne srca.
Pesmi, ki pripovedujejo več kot besede
Prepelkine pesmi so eden najmočnejših elementov predstave. Skozi besedila, kot je njena prva pesem, gledalci začutijo njeno bolečino in hrepenenje:
“Zlato sonce, ki potuješ preko celega sveta,
Daj, pobožaj še za mene moja ljuba rodna tla.”
Prepelkina pot je polna ovir, a njena zgodba ni prepuščena čudežem. Kot poudarja v eni izmed pesmi:
“Da takim, kot sem jaz, uspe,
Potrebne niso pravljice.”
To je zgodba o ljudeh, o solidarnosti, empatiji in volji do spremembe.
Ogledalo sodobne družbe
Prepelka ni zgolj še ena Pepelka. Je izpoved o stiskah, ki jih vsakodnevno živijo ljudje na robu družbe. Rozmanova reinterpretacija klasične zgodbe odpira prostor za razmislek o sprejemanju, nepravičnosti in moči posameznika.
Predstava, ki ne ponuja lahkih odgovorov, temveč odpira pomembna vprašanja, na katere moramo odgovoriti sami. Sodobna Pepelka ne išče princa, temveč svoje mesto v svetu, kjer ima vsak pravico do dostojnega življenja. Rozman to sporočilo mojstrsko strne:
“Če en sam trpi, smo na slabšem vsi.”
Prepelka navdušuje in spodbuja k premisleku
Razprodana dvorana do konca leta priča o tem, da je Prepelka več kot zgolj predstava. Je gledališka izkušnja, ki gledalce nagovarja na vseh ravneh – tako emocionalno kot intelektualno. Prinaša zgodbo, ki ostane v spominu in srcu še dolgo po zadnjem aplavzu.
Ne zamudite ponovitev, ki bodo sledile v prihodnjem letu. Več informacij o predstavi in vstopnicah najdete na uradni spletni strani Slovenskega mladinskega gledališča: www.mladinsko.com.
Za več podobnih vsebin kliknite na ta naslov.