Življenjski slog
70 let tradicije in raznolikosti: Akvarij-terarij Maribor
Akvarij – terarij Maribor je ena od pomembnejših tovrstnih ustanov v južni in srednji Evropi. Odlikuje jo raznolikostjo razstavljenih živali in strokovno delo.
Eksotika in edinstvenost: Akvarij-terarij Maribor
Akvarij-terarij Maribor, ki ga upravlja Javno podjetje Snaga d.o.o., je ena od pomembnejših tovrstnih ustanov v južni in srednji Evropi. S svojo raznolikostjo razstavljenih živali in strokovnim delom je pridobil sloves po vsem svetu. Uvršča se tudi med pomembne evropske zoološke vrtove in akvarije.
Mariborski akvarij je že pred 70 leti bil pomembna turistična atrakcija mesta. Slovesno so ga odprli 14. junija 1953 v nekdanji Park kavarni v Mestnem parku Maribor. Prvi direktor akvarija je bil Vilibald Rechberger, eden prvih akvaristov v Mariboru. Prve prebivalke akvarija so bile njegove ribe in ribe njegovih dveh prijateljev. Kasneje so se jim pridružile eksotične ribe iz različnih držav, kot so Mehika, Šrilanka, Zanzibar, Kitajska in druge. Poleg eksotike so obiskovalci lahko občudovali tudi domače ribe, kar je nudilo izobraževalno noto o lepotah domačih voda.
Obiski učencev iz vsega sveta
Ob koncu leta 1953 je akvarij dobil mladega aligatorja in kajmana iz zoološkega vrta v New Yorku, kar je še dodatno popestrilo ponudbo. V prvem letu delovanja je akvarij obiskalo 40.000 obiskovalcev, leta 1978 pa je že bil obiskan s strani milijontega obiskovalca.
Iz zabeležk je razvidno, da so se v akvarij pripeljali učenci in družine iz Slovenije, drugih držav nekdanje Jugoslavije, Avstrije, pa tudi iz bolj eksotičnih držav.
Leta 1992 je akvarij v Mariboru postal Akvarij-terarij Maribor. 12. marca 1992 je bila uradno odprta kulturna, turistična in izobraževalna ustanova. Med najbolj zanimivimi plazilci v terarijih so bili indijski pitoni, pritlikave mehiške klopotače, egiptovska kobra, legvan, kameleon, bengalski varav in krokodil.
Obletnice in prelomnice
Ob svoji 40-letnici leta 1993 je bil Akvarij-terarij Maribor zelo ponosen na svoj razvoj in promocijo akvaristike. Imel je že 39 akvarijev in 39 terarijev. Zaposleni so ob tej obletnici prejeli priznanje v obliki listine mesta Maribor.
Ob praznovanju petdesetletnice so se zaposleni osredotočili na prihodnost in razširitev prizidka za morske živali in ptice.
Leta 2009 je bila potrjena nova lokacija za Akvarij-terarij Maribor v severozahodnem delu Mestnega parka, vendar se zaradi nerešenih soglasij lokacija še vedno nahaja na istem mestu. Vodja akvarija, Branko Kolar, poudarja, da je objekt že dotrajan, vključno z električno instalacijo in filtri, kar predstavlja velike izzive za zaposlene. Kljub temu pa je razstava živali brezhibna in obiskovalcem povsem varna.
Akvarij-terarij dnaes
Danes Akvarij-terarij Maribor ponuja pravi podvodni svet v majhnem obsegu. V 39 velikih akvarijih, ki posnemajo rečna, jezerska in morska okolja z vsega sveta, plava 120 različnih vrst rib. Obiskovalce najbolj pritegnejo piraje, južnoameriške sladkovodne roparice z ostrimi zobmi, navdušujejo pa jih tudi raznobarvne eksotične ribice.
Terarij je mlajši del akvarija, vendar je prav tako pomemben. V 50 terarijih živi več kot 50 vrst plazilcev, dvoživk in insektov. Obiskovalci spoštljivo opazujejo najbolj strupene kače na svetu, kot so vitka napadalna afriška mamba, ameriška klopotača, velika afriška kobra, ter opazujejo legvane in želve, ki brezskrbno lezejo po krokodilih.
Akvarij-terarij Maribor s 70-letno tradicijo letno obišče 50.000 obiskovalcev, ki uživajo v pestrem svetu akvarijev in terarijev.
Kolektiv zaposlenih v Akvariju-terariju Maribor s ponosom in največjo mero dobre volje in odgovornosti opravlja svoje delo ter ohranja tradicijo institucije. Branko Kolar se zaveda previdnosti pri svojem delu. Poudarja, da živali čutijo, če si prestrašen, zato je potrebno biti umirjen in koncentriran pri njihovem hranjenju. V nasprotnem primeru je bolje prestaviti hranjenje na drug dan.
Odpiralni čas in ostale uporabne informacije najdete na tej povezavi.