Kultura in umetnost
Absurdna komedija Tango ponovno v SNG Drama Ljubljana
Vabljeni na predstavo Tango v SNG Drama Ljubljana! Mrożkova igra o generacijskih konfliktih in družbenem kaosu prinaša obilo komike in kritičnih uvidov.
V SNG Drama Ljubljana se na oder ponovno vrača mojstrovina poljskega dramatika Sławomirja Mrożka, absurdna komedija Tango. Pod režijo Luke Marcena in v sodelovanju z izjemno ekipo ustvarjalcev in igralcev, Tango ponovno zaživi in gledalcem prinaša komični, a hkrati kritični vpogled v svet generacijskih konfliktov, izgube vrednot in družbenega kaosa. Predstava bo na sporedu 18., 20. in 21. novembra ob 20:00 v Mali Drami na Litostrojski 56.
V Tangu Mrożek mojstrsko obravnava temo družbenega razkroja, kjer so izgubljeni vsi ideali, vrednote in norme. V središču igre je svet, ki je prežet s kaosom in anarhijo, posledica popolnega pomanjkanja reda in tradicije. Kot pravi eden od osrednjih citatov iz igre, “Odsotnost norm je postala vaša norma.” Mrożek s tem ustvarja izjemno dinamično igro, v kateri so pravila povsem izginila, njihova odsotnost pa postane nova oblika nadzora.
Ustvarjalci predstave
Uprizoritev Tanga na odru SNG Drama Ljubljana prinaša vizijo režiserja Luka Marcena, ki se z izkušeno ekipo poglablja v Mrożkov kritičen pogled na družbene norme in konflikte. Besedilo je prevedel Uroš Kraigher, redakcijo prevoda pa je opravila Darja Dominkuš.
Dramsko strukturo in odnose med liki je pomagal oblikovati dramaturg Rok Andres, govorno podobo je ustvarila lektorica Tatjana Stanič, scenografijo pa Sara Slivnik. Za kostume je poskrbela kostumografinja Ana Janc, odrski gib je zasnovala Lara Ekar Grlj, glasbo pa je prispeval Mitja Vrhovnik Smrekar. Svetlobo je oblikoval Andrej Hajdinjak, maske pa Julija Gongina.
V vlogi glavnih likov blestijo: Timon Šturbej (Artur), Maša Derganc (Eleonora), Jurij Zrnec (Stomil), Saša Mihelčič (Evgenija), Saša Tabaković (Evgenij), Boris Mihalj (Edek) in Eva Jesenovec (Ala). Njihove izjemne interpretacije oživijo kompleksne odnose in konflikte v predstavi, ki se giblje med humorjem in tragedijo.
Vzpon in padec idealov skozi groteskno komedijo
Absurd in groteskna komika Tanga se najmočneje izražata v generacijskem konfliktu, kjer se stare vrednote in sodobni ideali prepletajo in trčijo med seboj. Družina, ki jo predstavlja Arturjeva starša, Stomil in Eleonora, je ujetnica svoje preteklosti, medtem ko Artur kot mladi protagonist poskuša obnoviti red in smisel v svetu, ki se mu zdi vse bolj brezobličen in prazen. Kot pravi režiser Marcen:
“V Tangu Mrożek postavlja svet na šahovnico absurdnosti, kjer se različne ideologije in prepričanja borijo za nadvlado. A prav ta boj za red in smisel dokazuje, da niti ena stran nima prave rešitve za družbeno stabilnost.”
Mrożkovo delo je izjemen prikaz tega, kako se generacijske razlike poglabljajo v situacijah, kjer ni jasnega družbenega reda ali moralnih norm. Obenem pa je igra tudi opomnik, da je red lahko enako omejujoč kot kaos, in da radikalnost v kateri koli obliki vodi v lastno uničenje.
Likovna zasnova – preplet preteklosti in sedanjosti
Scenografinja Sara Slivnik je v sodelovanju s kostumografinjo Ano Janc oblikovala vizualno podobo predstave, ki združuje elemente preteklosti in sedanjosti, s čimer poudarja prepad med generacijami. Likovna zasnova predstave odseva propadli svet, kjer staro sreča novo, a kljub temu ostaja brez trdnih temeljev.
Oblikovalka svetlobe Andrej Hajdinjak je s svetlobnimi efekti ustvaril ozračje, ki poudarja absurdno naravo prizorov in likov, medtem ko Julija Gongina z maskami likom dodaja dodatno plast, s katero odseva njihovo notranjo razdrobljenost in konflikte.
O avtorju – Sławomir Mrożek
Sławomir Mrożek (1930–2013) je bil eden najpomembnejših poljskih dramatikov in pisateljev, znan po svojih absurdnih in satiričnih delih, ki kritično obravnavajo družbene in politične razmere. Njegova dela, kot so Tango, Emigranti in Policaji, so postala klasična in so bila prevedena v številne jezike ter uprizarjana po vsem svetu. Mrożek se v svojem pisanju pogosto osredotoča na temačne in absurdne vidike družbe, pri čemer uporablja groteskno komiko za prikaz pomanjkanja smisla in reda v sodobnem svetu.
V Tangu Mrożek raziskuje tematiko generacijskega boja in izgube tradicionalnih vrednot, s čimer postavlja vprašanja o tem, kaj sploh pomeni biti del družbe in kako se posameznik znajde v svetu brez stalnih norm.
Vabilo na ogled predstave
Če si želite ogledati to izjemno predstavo, ki prepleta absurd in komedijo, vabljeni na Tango v SNG Drama Ljubljana. Predstava bo na voljo za ogled 18. (nakup vstopnic), 20. (nakup vstopnic) in 21. (nakup vstopnic) novembra ob 20:00.
Pridružite se gledalcem, ki jih bo igra popeljala skozi kompleksne odnose in konflikte, kjer se vsak lik spopada z lastnimi vrednotami in dvomi. Ne zamudite priložnosti za vpogled v absurdno komedijo, ki kljub svoji grotesknosti odpira vprašanja o družbi, posamezniku in mejah svobode.